راننده تیم Williams در فرمول یک

◾نایب قهرمان مسابقات اتومبیلرانی فرمول دو ساکن کبک در استان مونترال کشور کانادا

◾نیکلاس سابقه ۱۲ ساله در مسابقات کارتینگ, فرمول ۳ , فرمول ۲ و فرمول یک دارد.

نیکلاس پسر مایکل لطیفی ، یک تاجر ایرانی-کانادایی است که مدیر عامل شرکت سوفینا فود است و همچنین مالک نیدالا که یک شرکت جزایر ویرجین انگلیس است می باشد. مایکل لطیفی از طریق نیدالا دویست میلیون پوند (حدود دویست و هفتاد میلیون دلار آمریکا) در گروه مک لارن سرمایه_گذاری کرد.

لطیفی متولد بیست و نه ژوئن سال هزار و نهصد و نود و پنج ، راننده کانادایی است که اولین بازی خود را در مسابقات فرمول یک در گرندپری اتریش در سال دو هزار و بیست برای ویلیامز انجام داد.

تقریباً مانند هر راننده مسابقه ، نیکلاس زندگی اتومبیلرانی خود را با کارتینگ آغاز کرد. وی بین سالهای دو هزار و نه و دو هزار و دوازده در رشته مذکور شرکت کرد. وی در مسابقات زمستانی فلوریدا در دسته روتاکس دی دی تو در سال دو هزار و دوازده برنده شد و در همان سال اولین حضور خود را در اروپا در مسابقات فرمول سه ایتالیا انجام داد.

او در مسابقات فرمول سه سال دو هزار و دوازده ایتالیا یک پیروزی کسب کرد و به سه سکو دیگر دست یافت که به وی مقام هفتم جدول رده بندی اختصاص یافت. در سال دو هزار و سیزده ، وی به مسابقات قهرمانی اروپا فرمول سه فیا نقل مکان کرد ، جایی که در سی مسابقه با کارلین نتوانست موفقیتی کسب کند.

نیکلاس در سال دودهزار و سیزده با کارلین در فرمول سه انگلیس نیز شرکت کرد و به دو موقعیت پول پوزیشن و یک سکو دست یافت. لطیفی همچنین در مسابقات مسترز فرمول سه سال دو هزار و سیزده را با کارلین شرکت کرد و هفتم شد. لطیفی جدای از تجربه اروپا ، در سال دو هزار و سیزده با گیلس موتور اسپرت در مسابقات ریسینگ تویوتا نیوزیلند شرکت کرد و نهم شد.

در سال دو هزار و چهارده ، راننده کانادایی بار دیگر در مسابقات قهرمانی اروپا فرمول سه فیا ، این بار برای پرما ، رانندگی کرد و دوباره سال سختی را تنها با یک سکو پشت سر گذاشت و دهم شد. او در سال دو هزار و چهارده در مسابقات مختلفی شرکت کرد ، از جمله اولین حضور خود در سری جی پی تو و جایزه بزرگ ماکائو.

نیکلاس در سال دو هزار و پانزده هنگامی که به فرمول رنو سه وونیم نقل مکان کرد ، یک سال دیگر بدون موفقیت چشمگیر را سپری کرد. وی در سی و سه مسابقه در سراسر فرمول سه و نیم رنو ، سری جی پی تو و پورش کاررا کاپ جی بی تنها به یک سریعترین دور و یک سکو رسید.

از سال دو هزار و شانزده ، وظایف او به سری فیا/جی پی تو فرمول دو تقسیم شد و به عنوان یک راننده تست فرمول یک برای رنو ، فورس هند ، مسابقه پوینت و ویلیامز ایفای نقش کرد. در سال دو هزار و هفده ، او اولین پیروزی خود در فرمول دو را با دی ای ام اس بدست آورد ، هشت سکو دیگر به او کمک کرد تا در مسابقات قهرمانی پنجم شود.

فصل دو هزار و هجده فرمول دو باز هم یک فصل سخت برای لطیفی بود. اگرچه او در یک مسابقه برنده شد و در دو بار دیگر روی سکو ایستاد ، اما در رده بندی کلی تنها نهم شد.

نیکلاس در سال دو هزار و نوزده ، بهترین فصل زندگی حرفه ای رانندگی خود را پشت سر گذاشت که احتمالاً بر اساس تجربه اش بود.او در بیست و دو مسابقه در مسابقات قهرمانی فرمول دو ، چهار بار پیروز شد ، چهار بار سریعترین دور را بدست آورد و هشت بار به جایگاه سکو صعود کرد. او دویست و چهارده امتیاز کسب کرد و در رده دوم جدول رده بندی قرار گرفت ، که بهترین نتیجه در دوران حرفه ای مسابقات فرمولی در هر سطح است.

یازده حضور وی در جلسات تمرینی به عنوان راننده آزمایشی در فرمول یک – شش مورد از آنها با ویلیامز در فصل دو هزار و نوزده و در فرمول یک بود – و حمایت مالی بزرگی که پدرش مایکل از وی فراهم کرده ، به نیکلاس کمک کرده است تا کرسی ویلیامز را در فصل دو هزار و بیست ، همانطور که تیم در تاریخ بیست و هشت نوامبر اعلام کرد بدست اورد.

در حالی که مطمئناً می توان در مورد بسته مالی نیکلاس به جدول ویلیامز به عنوان بخش عمده ای از دلیل حضور وی در فورمول یک در فصل آینده صحبت کرد ، وی توانایی مسابقه خوبی را در سال دو هزار و نوزده نشان داد.

صحبتهای زیادی در مورد تصمیم ویلیامز برای به خدمت گرفتن لطیفی صرفا با نظر گرفتن جنبه مالی بود و نه جنبه مسابقه ای. با این حال ، جفت شدن جورج راسل – قهرمان فرمول دو در سال دو هزار و هجده – و نایب قهرمانی فرمول دو سال گذشته لطیفی ، ترکیب خوبی روی کاغذ به نظر می رسید.

نیکلاس فصل دوهزار و بیست در اولین مسابقه خود در اتریش یازدهم شد و او در پایان امتیازات بیشتری نسبت به هم تیمی خود جورج راسل ،بدست اورد اگرچه راننده انگلیسی از نظر توانایی از وی بالاتر بود.

 

 

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *