آنجلا نظریان یک ، نویسنده غیرداستانی،سخنران سازمان دهنده کنفرانس و بشردوست است.

آنجلا نظریان در تهران، ایران در اواخر دهه ۱۹۶۰ به دنیا آمد. پدرش از تاجران بازار رشت بود. او یک خواهر و سه برادر دارد. او در مدرسه‌ای یهودی در تهران، اتفاق، تحصیل کرد.

در جریان انقلاب ایران در سال ۱۹۷۹، او به همراه خانواده اش به ایالات متحده مهاجرت کرد و در بورلی هیلز، کالیفرنیا، جایی که عمو و برادرانش در آنجا زندگی می کردند، اقامت گزیدند.

نظریان به مدت یازده سال استاد روانشناسی در دانشگاه ماونت سنت مری، دانشگاه ایالتی کالیفرنیا، لانگ بیچ و کالج دره لس آنجلس بود.

او یک نویسنده غیرداستانی است و چهار کتاب نوشته است. اولین کتاب او، زندگی به عنوان یک بازدید کننده، تاریخ عزیمت او از ایران و زندگی به عنوان یک پناهنده در کالیفرنیا را شرح می دهد.کتاب دوم او، پیشگامان ممکن: تجلیل از زنان رویایی جهان، مجموعه ای از مقالات در مورد الگوهای نقش زن بود.سومین کتاب او، زنان رویایی، زندگی بیست تن از مشاهیر زن دوران مدرن را برجسته می کند. نظریان در چهارمین کتاب خود «زوج‌های خلاق: همکاری‌هایی که تاریخ را تغییر دادند»، اشکال مختلفی را که یک زوج می‌توانند داشته باشند را بررسی می‌کند و عمیقاً در داستان‌های پانزده زوجی که به یکدیگر انگیزه می‌دهند، با هم کار می‌کنند و زندگی‌ها را تغییر می‌دهند، فرو می‌رود.

نظریان سخنران کنفرانس جهانی موسسه میلکن در سال ۲۰۱۲ بود. او در سال ۲۰۱۳ کنفرانسی در مورد حقوق زنان به نام Women A.R.E ترتیب داد. سخنرانان شامل والیس آننبرگ و شارون استون بودند.

آنجلا یکی از بنیانگذاران Looking Beyond است، یک سازمان غیرانتفاعی که به ترویج آگاهی و غنی سازی زندگی کودکان و بزرگسالان جوان با نیازهای ویژه اختصاص دارد.

در سال ۲۰۱۵، آنجلا به همراه بنیانگذارانش، شهردار سابق بورلی هیلز و عضو شورای شهر، محترم لیلی باس، و نیکول آوانت، سفیر سابق ایالات متحده، و ورونیکا اسمایلی، سازمان غیرانتفاعی رهبری زنان، زنان رویایی را تأسیس کرد. ، برخی از پویاترین رهبران فکری کشور را برای گفتگوهای عمیق گرد هم می آورد. او اکنون به عنوان رئیس سازمان فعالیت می کند. سخنرانان عبارتند از: لیما گبووی، برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۱۱، رئیس Conde Nast Entertainment، داون اوستروف، معاون محتوای اصلی در نتفلیکس، پائولین فیشر، و روزنامه نگار پنج بار برنده امی، ژیزل فرناندز.

او به همراه همسرش برنامه جوانان دیوید و آنجلا نظریان را در معبد سینا، کنیسه محافظه کار در وست وود، برای کودکان کلاس نهم تا دوازدهم وقف کرده است.در سال ۲۰۱۴، آنها همچنین برای بشردوستی یهودی و طرفدار اسرائیل توسط هیلل ۸۱۸، بخش هیلل: بنیاد زندگی پردیس یهودی برای دانشجویان در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا، نورتریج (CSUN)، کالج پیرس و کالج دره لس آنجلس مورد تقدیر قرار گرفتند. علاوه بر این، آنها برنامه نوآوران اجتماعی آنجلا و دیوید نظریان در محل اقامت را در مدرسه وارتون دانشگاه پنسیلوانیا اهدا کردند.

او یکی از اعضای بنیاد زنان ایرانی آمریکایی است و از طرف آنها در کنفرانس ها سخنرانی کرده است.

نظریان در سال ۲۰۱۷ موفق به دریافت مدرک دکترای افتخاری در رشته ادبیات و علوم از دانشگاه وودبری شد. او همچنین دریافت کننده مدال افتخار جزیره الیس است که هر ساله به شهروندان آمریکایی اهدا می شود که دستاوردهای آنها در زمینه خود و خدمات الهام بخش به ایالات متحده باعث جشن می شود.

در اکتبر ۲۰۲۰، مجله آنجلنو از نظریان در لیست خود از “۲۵ تاثیرگذارترین آنجلنو” تقدیر کرد.

در سال ۲۰۱۸، CSQ از نظریان در “جوایز بینندگان در بشردوستی، هنر و فرهنگ” تقدیر کرد.

در سال ۲۰۱۷، LA Confidential نظریان را به عنوان «زن تأثیرگذار» در موضوع زنان خود فهرست کرد.

در سال ۲۰۱۵، لس آنجلس لیکرز و کومریکا بانک به خانم نظریان جایزه رهبری زنان را در رده زنان تنوع بخشیدند.

او با دیوید نظریان، سرمایه گذار، نیکوکار و پسر غول تجارت و نیکوکار یونس نظریان ازدواج کرده است.آنها دو پسر دارند.

منبع : ویکی پدیا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *