کمپانی اوبر تکنولوژی ، غول سرویس‌های  حمل و نقل هوشمند ، در اصلاحات مربوط به فرم S-1 چنانچه کاملا انتظار آن می‌رفت افشاء کرد که قرار است  سهام خود در اولین عرضه عمومی رابر اساس  ۴۴ -۵۰ دلار برای هرسهم و برای بازاری به ارزش ۸۴ میلیارد دلار  قیمت‌گذاری کند . این ارزش کاملا پایین تر از انتظاراتی است که حداقل ۱۰۰ میلیارد دلار ارزشیابی شده بود.

در حالی‌که هنوز انتظار این است که این عرضه عمومی سهام بزرگترین عرضه در طی سال جاری باشد، قیمت فروش پایین تر از حدی است که تصور می‌شد که احتمالا به دلیل عملکرد ناامیدکننده رقیب این شرکت یعنی کمپانی لیفت Lyftو در پی  عرضه عمومی سهام این شرکت در ماه مارس است. این نظرمایکل رمزی، تحلیل‌گر ارشد تحرکات  بازار است.

رمزی به فوربز گفت: ” در حالی‌که اوبر نسبت به رقیب خود لیفت سهم عمده‌تری در بازار سهام دارد ، کار وکسب آن‌ها درنهایت بسیار شبیه به هم است. در حالی‌که ضامن‌های  اوبر در شرایط سختی هستند، هیچ‌کس دلش نمی‌خواهد که  آن‌ها توانایی فروش سهام را نداشته باشد و اولین عرضه عمومی سهام‌شان  با شکست مواجه شود.”

برنامه اوبر این است که با فروش ۱۸۰ میلیون سهام عادی، ارزش کمپانی را پیش از اولین عرضه عمومی در بازار مبادلات سهام نیویورک در ماه می، به ۹ میلیارد دلار افزایش دهد.

ارائه‌ی عرضه سهام  به توسط  ” مرگان استنلی” ،”امریکن بانک ” و ” گلدمن‌ساکس”  انجام خواهد شد و در روز جمعه بانک‌داران به همراه مدیریت اوبر شروع به بازاریابی برای سهام در نزد سهامداران بالقوه خواهند کرد تا  قبل از تعیین قیمت نهایی در ۹ ماه می، سهام  را تنظیم کنند.

این در حالی است که براساس اصلاحات مربوط به فرم S-1، پی پل  PayPal هم‌اکنون  موافقت کرده  که ۵۰۰ میلیون از سهام اوبر را با قیمتی که در اولین عرضه عمومی سهام ارائه می‌شود در  یک عرضه خصوصی خریداری کند. پی‌پل  امکانات پرداخت در سانفرانسیسکو را از سال ۲۰۱۳ پشتیبانی کرده و شریک عمده فرایندهای پرداختی شرکت در آمریکا و استرالیا است.

براساس گفته‌های سخنگوی پی‌پل این سرمایه‌گذاری جدید بخشی از یک قرارداد به منظور گسترش شراکت جهانی  کمپانی‌ها و در جهت بررسی  همکاری‌های آتی در زمینه پرداخت، از جمله ایجاد کیفی دیجیتالی digital wallet برای اوبر است.

گرچه  تحرکات  بانک‌داران برای به دست گرفتن اولین عرضه‌ی عمومی  سهام آن  در سال گذشته نشان‌گر این بود که این کمپانی می‌توان ارزشی به میزان ۱۲۰ میلیارد دلار داشته باشد، تعیین ارزش ۸۴ میلیونی  خود کمپانی، هنوز  آن را در بین ده شرکت بزرگ آمریکایی در  عرضه اولیه عمومی قرار می‌دهد. این در حالی است که در خود آمریکا،  این عرضه پس از کمپانی علی بابا در سال ۲۰۱۴ بزرگترین عرضه در بازار سهام آمریکا می‌باشد.

عرضه اولیه سهام در زمانی انجام می‌پذیرد که تعداد زیادی از کمپانی‌های  دیگر معروف مصرف‌کننده  تکنولوژی اولین تجربه عمومی خود را رقم زده‌اند، کمپانی‌هایی مانند پینترستPinterest ، زوم ویدیو کامیونیکیشن Zoom Video Communicationو البته رقیب اوبر، شبکه حمل و نقل هوشمند لیفت  که در اولین عرضه ارزشش را تا ۲٫۳۴ میلیارد افزایش داد. این بزرگترین افزایش تا زمان حاضرو  در طی سال جاری می‌باشد. ارزش عرضه اولیه سهام لیفت میزان ۲۰٫۵ میلیارد دلار بوده که در روز پنجشنبه به ارزش واقعی بازار به میزان ۱۶٫۱ میلیارد دلار سقوط کرد.

اسد حسین، تحلیل‌گر پیچ‌بوک Pitchbook، معتقد است قیمت‌های پایین‌تر از حد انتظار برای اوبر و در حال افول برای لیفت در این مرحله متاخر چرخه‌ی اقتصادی، نشان‌دهنده تردید سرمایه‌گذاران در جهت سرمایه‌گذاری در مدل‌های کسب‌و کاری است که ناآزموده، کاملا غیرسودآور و به شدت بر سرمایه متمرکزند.

رمزی همین مفهوم را به این صورت بیان می‌کند که ” نه لیفت و نه اوبر، هیچکدام از نظر سرمایه دچار کمبود نیستندو تجارت  هر دو کمپانی  مسلط بر دیگر کمپانی‌ها است اما واقعا معلوم نیست که بتوانند به سمت سوددهی حرکت کنند. آن‌ها روشی کاملا شبیه به آمازون را اتخاذ کرده‌اند، سریعا اوج گرفته اما در حال حاضر اساسا خواسته‌شان از سرمایه‌گذاران این است که ‘ به ما اعتماد کنید’”.

در آخرین ارزیابی اوبر، این کمپانی برای  عملکرد خود در اولین فصل سال حدودی را در نظر گرفته و اظهار داشته که ضرر خالصی بین یک تا ۱٫۱۱ میلیارد دلار را انتظار دارد. کمپانی تصریح کرده که این ضرر در بدو امر به دلیل مخارج هنگفتی است که صرف مشوق‌ها و ترفیع  رانندگانش کرده است. این کمپانی برای این‌که رانندگان به کار خود برای اوبر و نه مثلا برای لیفت ادامه دهند سرمایه هنگفتی را هزینه کرده است. حرکتی که به نظر رمزی سرانجام اوبر را مجبور خواهد کرد که میزان کرایه‌های خود را بالا ببرد.

بر اساس گزارش روز جمعه  کمپانی بنچ‌مارک Benchmark که شرکتی برای سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر و دومین سهامدار عمده  اوبراست ،  این کمپانی قصد دارد بیشترسهام خود را در عرضه عمومی به فروش برساند. این کار می‌تواند عایدی این کمپانی را تا ۲۸۷ میزان  میلیون دلار بالا ببرد.

سافت بانک ویژن فاند Soft Bank Vision Fund و  بنیان‌گذاران اوبر، گرت کمپ و تراویس کالانیک، هم  قصد دارند که بخشی از دارایی خود را به فروش برسانند.

نویسنده : الیزابت بریر

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *