استیون ریلز[۱] میلیاردر که به طور مشترک آخرین فیلم انیمیشن وس اندرسون[۲]، جزیره سگ را تهیه کرد با دست خالی از جشن یکشنبه شب جوایز آکادمی بیرون رفت. علیرغم از دست دادن مجسمه طلایی ارزشمند که به انیمیشن مرد عنکبوتی به درون دنیای عنکبوتی[۳] تعلق گرفت چند ساعت بعد ریلز به عنوان یک برنده بزرگ شناخته شد. داناهر[۴]، مجموعه شرکت‌های علم و تکنولوژی که بوسیله‌ استیون و بردارش میچل ریلز[۵] در سال ۱۹۸۱ تاسیس شد، در روز دوشنبه صبح در ساعت ۷ اعلام کرد که کسب و کار جنرال الکتریک بیو فارما[۶] به ارزش نقدی ۴/۲۱ میلیارد دلار را صاحب خواهد شد. ارزش سهام این کسب و کار بزرگ تقریبا ۹ درصد در روز دوشنبه افزایش یافت که دارایی آن‌ها را تا ۴۰۰ میلیون دلار و مقدار پیش بینی شده ۵/۱۰ میلیارد دلار تا هنگام ظهر افزایش داد. این برادران که از ظاهر شدن در رسانه‌ها و ارتباط با آن‌ها خودداری می‌کنند مجموعا ۷ درصد سهام داناهر را بدست آوردند. در مورد ریلز دو[۷] که به درخواست برای اظهار نظر پاسخی نداد برای نخستین بار در سال ۱۹۸۵ مطلبی در فوربز درج شد. مقاله‌ای با عنوان “تصاحب گران کمپانی‌های بزرگ در شلوار‌های کوتاه[۸]” بر طرح‌های سرمایه گذاری جاه طلبانه برادران .و جوانی نسبی آن‌ها متمرکز بود. گزارشکر مرحوم فوربز لیزا گوبرنیک[۹] نوشت ایده بعدی که شما داشته باشید بچه‌ها آن را اجرا خواهند کرد. این بازی کنترل تجارت است. استیون ریلز و برادرش میچل واقعا بچه نیستند ولی با ۳۴ و ۲۹ سال سن به ترتیب ممکن است باشند. استیون و میچل ریلز که در واشنگتن دی سی متولد و بزرگ شدند، شرکت توسعه املاک و مستقلات پدرشان را برای یافتن گروه ارایه دهندگان خدمات مالی[۱۰] در سال ۱۹۷۹ ترک کردند. این برادران وقتیکه تنها ۳۰ و ۲۵ سال داشتند نخستین کسب و کار تولیدی خود را در سال ۱۹۸۱ با خریدن مستر شیلد[۱۱]، یک کمپانی پوشش‌های ساختمانی در ویتفورد تگزاس[۱۲] با ارزش ۳/۵ میلیون دلار ایجاد کردند.

تجارت نه چندان بزرگ پوشش‌های وینیلی ساختمان تنها یک شروع برای این برادران بود. آن‌ها بعدا ریت[۱۳] نه چندان موفق را که از سال ۱۹۷۵ سودی برایش گزارش نشده بود خریدند. آن‌ها نام این شرکت را به ریت داناهر، رودخانه کوچک مونتانا، جاییکه زمانیکه خیلی ماهی می‌گرفتند تغییر دادند. در حالیکه آن‌ها کمپانی‌های مختلفی را در بخش‌های مختلف از تایر تا محصولات آلومینیومی بدست می‌آوردند، ریت که در حال ورشکستگی بود از دریافت مالیات زیاد برای آن‌ها جلوگیری می‌کرد. استیون در سال ۱۹۸۵ به فوربز گفت که ما در زمینه مشاور املاک پیشینه داریم و می‌دانیم که چطور معافیت از مالیات برای جریان نقدینگی می‌تواند خوب باشد.

علیرغم اینکه بدبین‌هایی مثل فوربز برادران ریلز را جوانانی بی تجربه و با اعتماد به نفس بیش از حد زیاد و احمقانه که برای افراد دیگر آزار دهنده است می‌خواندند، این برادران اشتباه نمی‌کردند، دو، داناهر را به مجموعه شهرک‌های صنعتی ۱۹٫۹ میلیارد دلاری (عواید سال ۲۰۱۸) تبدیل کرد. آن‌ها شرکت مجزای فرتیو[۱۴]، یک شرکت صنعتی ارایه دهنده خدمات و محصولات جدید در زمینه تجهیزات و نرم افزار با تکنولوژی بالا را به عنوان بخشی از شرکت داناهر تاسیس کردند. از آنجاییکه برادران ریلز داناهر را تاسیس کردند هر دو آن‌ها رییس بودند، میچل در کمیته اجرایی بود در حالیکه استیون در کیمته تصمیم گیرنده حضور داشت. همچنین آن‌ها به غیر از این کسب و کار در تجارت‌های دیگری هم مشغول به کار هستند. میچل ریتز با همسرش امیلی[۱۵] موزه گلنستون[۱۶] را در سال ۲۰۰۶ تاسیس کرد. فوربز تخمین می‌زند که این زوج بیش از ۱ میلیارد دلار در زمینه هنر به گلنستون که که در ناحیه‌ای با وسعت بیش از ۲۰۰ هکتار در خارج از واشنگتن دی سی قرار دارد کمک کردند. گلنستون همچنین بخش مهمی از مجموعه‌های ریلز و گالری‌های رو به افزایش هنرمندان معاصر مانند دکونینگ[۱۷] و پلوک[۱۸] را در معرض نمایش قرار می‌دهد. در اکتبر ۲۰۱۸، گلنستون ساختمان جدید نمایشگاه به مساحت ۲۰۴۰۰۰ فوت مربع به نام پاویلیونز[۱۹] را افتتاح کرد. استیون هم یک کمپانی تولیدی دارد و بر طبق پایگاه اینترنی فیلم‌ها[۲۰] به طور مشترک با وس اندرسون چندین فیلم شامل قلمرو بالا آمدن ماه[۲۱]، هتل گرند بوداپست[۲۲] و جزیره سگ‌ها را تولید کرده است. می‌شود انتظار داشت که ریلز‌ها تنها به خاطر معاملات چند میلیارد دلاری بتوانند نفس راحتی بکشند. در آوریل، وال استریت ژورنال برای نخستین بار اعلام کرد که این مجموعه شرکت‌ها قصد به دست آوردن کسب و کار جنرال الکتریک بیوفارما را دارد. اگر چه جنرال الکتریک در آن زمان تصمیم نگرفت که این معامله را دنبال کند ولی داناهر این معامله را با ۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ با توسعه عمده در زمینه زیست مولکولی به اتمام رساند. مدیر اجرایی اصلی و رییس داناهر لری کاپ[۲۳] به عنوان تصمیم گیرنده و مدیر اصلی به جنرال الکتریک پیوست. بر طبق بیانیه‌ای از طرف داناهر در صبح دوشنبه پس از تصاحب جنرال الکتریک بیو فارما، بخش علوم زندگی داناهر با درآمد ۴/۶ میلیارد دلاری در سال ۲۰۱۸، انتظار افزایش تقریبی ۲/۳ میلیارد دلاری در درآمد خود در سال ۲۰۱۹ را دارد.

در آینده، این یقینا اقدام خوبی برای داناهر خواهد بود. خریدن سایر کمپانی‌ها رقبای عمده را خذف می‌کند و توان رقابت داناهر را در یکی از بخش‌های آن با رشد بالاتر بالا می‌برد.

[۱] Steven Rales

[۲] Wes Anderson

[۳] Spider-Man: Into The Spider Verse

[۴] Danaher

[۵] Mitchell Rales

[۶] General Electric Biopharma

[۷] Rales duo

[۸] Raiders in short pants

[۹] Lisa Gubernick

[۱۰] Equity Group Holdings

[۱۱] Master Shield

[۱۲] Weatherford, Texas

[۱۳] REIT

[۱۴] Fortive

[۱۵] Emily

[۱۶] Glenstone Museum

[۱۷] de kooning

[۱۸] Pollock

[۱۹] Pavilions

[۲۰] IMDb (Internet Movie Database)

[۲۱] Moonrise kingdom

[۲۲] Grand Budapest Hotel

[۲۳] Larry Culp

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *