◾بنیانگذار و مدیرعامل MGA Entertainment

بزرگترین شرکت خصوصی ساخت اسباب بازی در جهان(مخفف Micro-Games America Entertainment ؛ گاهی اوقات MGA نیز نامیده می شود) تولید کننده اسباب بازی های کودکان و محصولات سرگرمی است که در سال ۱۹۷۹ تأسیس شد. محصولات آن شامل Bratz، L.O.L. سورپرایز! ، Num Noms و Rainbow High. MGA همچنین مالک Little Tikes است. دفتر مرکزی MGA در محوطه شرکت های مختلط در منطقه چتسورث لس آنجلس قرار دارد.

◾او در سال ۲۰۰۴ برنده جایزه کارآفرین سال Ernst & Young برای دسته محصولات مصرفی شد. او همچنین در سال ۲۰۰۷ به عنوان کارآفرین ملی Ernst & Young در سال ۲۰۰۷ نامگذاری شد. شعار او ، “ثروت حامی افراد جسور است” در سراسر ساختمان MGA نمایش داده می شود.

ثروت آقای لاریان ۱٫۱ میلیارد دلار است.

• اسحاق لاریان ، بنیانگذار اسباب بازی سازی MGA Entertainment ، پس از برداشتن یک عروسک صحبت کننده که Mattel به او منتقل کرد ، شروع به ساخت عروسک کرد.

• امروزه MGA Entertainment ، عروسک های Little Tikes براتز و عروسک های Lalaloopsy. می سازد.

• وقتی لاریان اولین بار عروسک های برتز را در سال ۲۰۰۱ دید ، فکر کرد که آنها شبیه بیگانگان هستند.

• ام جی ای MGA پیش از طراحی اسباب بازی شروع به واردات لوازم الکترونیکی مانند سیستم های اولیه بازی های ویدئویی دستی نینتندو کرد.

اسحاق لاریان (زاده ۲۸ مارس ۱۹۵۴) یک تاجر میلیاردر آمریکایی الاصل ایرانی و مدیر اجرایی (مدیر عامل) MGA Entertainment ، بزرگترین شرکت اسباب بازی خصوصی جهان است.

خانواده لاریان در خانواده ای در کاشان ، ایران متولد شدند ، خانواده لاریان در چهار سالگی به تهران نقل مکان کردند و در محله فقیر نشین تهران معروف به نارمک زندگی کردند. پدرش یک مغازه نساجی کوچک داشت که لاریان در ۹ سالگی شروع به کار کرد. لاریان در جستجوی فرصت در سال ۱۹۷۱ به تنهایی در ۱۷ سالگی به ایالات متحده رسید ، بدون جایی برای اقامت ، قادر به صحبت کردن به زبان انگلیسی و با ۷۵۰ دلار به نام خود. او موفق شد در ساعتی ۱٫۶۵ دلار به عنوان ماشین ظرفشویی کار کند و سرانجام در طول یک سال به پسر بچه اتوبوس و سپس گارسون ارتقا یافت. پس از یک سال کار ، او توانست در کالج لس آنجلس ساوت وست ثبت نام کند ، سپس به دانشگاه ایالتی کالیفرنیا ، لس آنجلس منتقل شد و در سال ۱۹۷۸ در رشته مهندسی عمران فارغ التحصیل شد.

پس از پایان برنامه های بازگشت وی به ایران در انقلاب  ۱۹۷۹ ، لاریان یک شرکت سفارش پستی به نام واگن هدیه غافلگیر کننده راه اندازی کرد که محصولات برنجی تزئینی از آسیا را می فروخت. در این کار ناموفق بود ، او تمرکز خود را به جای وارد کردن لوازم الکترونیکی مصرفی به همراه برادرش فرد در شرکتی که بعداً ABC Electronics نامیده می شد ، تغییر داد. در سال ۱۹۸۷ ، آنها توزیع کننده نینتندو شدند و در سال ۱۹۹۳ ، مجوز “Power Rangers” را گرفتند. در ۱۹۹۷ ، اسباب بازی ها مورد توجه آنها قرار گرفت و اولین موفقیت داخلی خود را با Singing Bouncy Baby بدست آوردند. در سال ۱۹۹۸ ، او نام شرکت خود را به MGA Entertainment تغییر داد و در سال ۲۰۰۱ ، MGA عروسک “برتز” را توسعه داد. در سال ۲۰۰۵ ، فروش برتز ۸۰۰ میلیون دلار بسیار جلوتر از رقیب اصلی خود ، باربی ، با ۴۴۵ میلیون دلار فروش بود. در سال ۲۰۰۴ ، ماتل از MGA شکایت کرد و مدعی شد که طراح عروسک برتز در حین کار در متل این مفهوم را توسعه داده است و MGA به کارکنان Mattel برای کار در پروژه های MGA پول پرداخت کرده است. متخلف MGA شکایت کرد که متل با جاسوسی از فروشندگان خود به عنوان خریدار اسباب بازی ، نمایشگرهای برتز را در فروشگاه های خرده فروشی با ترتیبات کمتر مطلوب قرار داد و متل به خرده فروشان پول داد تا باربی را بر برتز ترجیح دهند.

در آگوست ۲۰۱۱ ماتل به پرداخت ۳۱۰ میلیون دلار برای هزینه وکالت ، سرقت اسرار تجاری و ادعاهای دروغین مأمور شد. به دلیل یک مشکل رویه ای فنی که هیچ ارتباطی با اصل دعاوی ندارد ، نهم مدارک بدون پیش داوری ۱۷۰ میلیون دلار از حکم متل به دلیل این تخلف تخلف کرد. در ژانویه ۲۰۱۴ ، MGA شکایتی را برای این ادعاها در دادگاه ایالتی در کالیفرنیا ثبت کرد که بیش از ۱ میلیارد دلار درخواست می کرد و این پرونده در حال حاضر در حال رسیدگی است. در نوامبر ۲۰۰۶ ، MGA سازنده اسباب بازی های کودکان نوپا و پیش سرد ، Little Tikes را خریداری کرد. در سال ۲۰۱۰ ، MGA عروسک موفق “Lalaloopsy” را عرضه کرد.

در مارس ۲۰۱۸ ، لاریان پس از انتشار اخباری مبنی بر اعلام ورشکستگی آنها ، کمپین GoFundMe را برای خرید Toys “R” Us راه اندازی کرد. لاریان ۲۰۰ میلیون دلار از پول خود را برای راه اندازی کمپین ارسال کرد و هدف ۱ میلیارد دلار تعیین شد. با توجه به توضیحات کمپین ، تمام پول جمع آوری شده در قالب پیشنهاد برای به دست آوردن برخی از دارایی های شرکت در طول روند ورشکستگی استفاده می شود. مهلت این کمپین ۲۸ مه ۲۰۱۸ ، روز یادبود است. هرگونه کمک مالی از طرفداران کمپین فقط اهدا خواهد بود و منجر به دریافت خالص در هر گونه تملک احتمالی شرکت نمی شود. در ۱۳ آوریل ، لاریان پیشنهاد ۸۹۰ میلیون دلار: ۶۷۵ میلیون دلار برای خرید ۲۷۴ فروشگاه Toys R Us در ایالات متحده و ۲۱۵ میلیون دلار برای خرید ۸۲ فروشگاه کانادایی.

در ژوئن ۲۰۲۰ ، لاریان وقتی توییت کرد که هنرمند و تأثیرگذار Amina Mucciolo “ننگ مردم سیاه پوست” است. موچی MGA را متهم کرده است که بدون اجازه یا غرامت شبیه او را برای یک عروسک ربوده است.

او در سال ۲۰۰۴ برنده جایزه کارآفرین سال Ernst & Young برای دسته محصولات مصرفی شد. او همچنین در سال ۲۰۰۷ به عنوان کارآفرین ملی Ernst & Young در سال ۲۰۰۷ نامگذاری شد. شعار او ، “ثروت حامی افراد جسور است” در سراسر ساختمان MGA نمایش داده می شود.

صنعت اسباب بازی دریایی مداوم در حال تغییر است و تعداد کمی از آنها توانسته اند با موفقیت در آن حرکت کنند. ایزاک (اسحاق) لاریان ، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل MGA Entertainment ، یکی از این افراد است. او ۴۰ سال با MGA Entertainment کار کرده است و به آوردن عروسک های برتز ، Little Tikes و اخیراً L.O.L. تعجب! به میلیون ها نفر در سراسر جهان کمک کرده است .من با او درباره نحوه موفقیت خود در صنعتی که دائما در حال پیشرفت است ، صحبت کردم.

لاریان می گوید :“من معتقدم برای اینکه بزرگسالان محصولات را برای کودکان طراحی کنند ، باید برگردند و کودک شوند.”

برای لاریان ، صدای شکست خورده به اندازه کا-چینگ شیرین است. این ایرانی-آمریکایی ۵۹ ساله با موهای خاکستری ، چشمهای افتاده و لهجه تزلزل ناپذیر فارسی می گوید: “من علاقه زیادی به ایجاد چیزهایی دارم که بچه ها می خواهند ، و من علاقه زیادی به برنده شدن دارم.” این دو اشتیاق هسته اصلی ترین بازیکن مبارز در زمینه اسباب بازی را تشکیل می دهند.

فریب عجیب و غریب بودن پیراهن آستین آبی فرانسوی ، کراوات پهن پولکی و یک جفت کفش مشکی جدید را نخورید که برچسب قیمت آن هنوز روی کف راست چسبانده شده است. یا با حرکت کوچک روی اسکوتر اسباب بازی برای سرگرم کردن عکاس. لاریان مایل است با هر کسی در راه خود دشمن کند-از رقیب منفور متل گرفته تا برادر خود ، فرد. او می گوید: “ما خطراتی را که هیچ کس دیگری انجام نمی داد ، پذیرفتیم و اسباب بازی هایی درست کردیم که شبیه هیچ چیز دیگری در بازار نیست.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

صنعت سرگرمی MGA لاریان سال گذشته حدود ۸۲۰ میلیون دلار فروش داشت و آن را به بزرگترین تولیدکننده اسباب بازی خصوصی در ایالات متحده تبدیل کرد و لاریان را بسیار ثروتمند کرد: ارزش ۸۲ درصد سهم وی از این شرکت به ارزش ۱٫۱ میلیارد دلار (با استفاده از ارقام قابل مقایسه از Mattel و Hasbro). با توجه به اینکه MGA تقریباً هفت سال پیش به لطف نبرد حقوقی پرهزینه با Mattel تقریباً از بین رفت. جنگ بین تایتان های ۱۰ تا ۱۲ اینچی ، برتز در مقابل باربی ، هنوز بسیار زنده است. لاریان می گوید: “افراد متل افراد کلاهبردار هستند.” “و بله ، می توانید در مورد آن نقل قول کنید.” (متل از پاسخگویی خودداری می کند.)

گریک جانسون ، تحلیلگر BMO Capital Markets که سال ها لاریان را رصد کرده است ، می گوید: “ایزاک(اسحاق) فقط یک بولداگ است.” “او با یک تراشه روی شانه خود عمل می کند. این او را هدایت می کند.”

این احتمالاً ناشی از بزرگ شدن به عنوان یک رانده شده در تهران قبل از انقلاب است. یکی از پنج کودک ، او فقیر و یهودی بود ، پسر یک فروشنده نساجی که این باور را در او ایجاد کرد که مرگ بهترین زمان برای خوابیدن است. او که تصمیم داشت در رویای آمریکایی زندگی کند و توسط افراد بیشمار مسحور شد (“خدای من ، من اسپارتاکوس را دوست داشتم”) ، در سال ۱۹۷۱ یک بلیط یک طرفه به لس آنجلس خرید و با ۷۵۰ دلار در جیب خود وارد آمریکا شد…ادامه در سایت فوربز فارسی

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *