دو سرمایه گذار که در راه اندازی یک شرکت خدمات مالی ایران دست داشته اند، شرکای سرمایه گذاری Turquoise،  یک شرکت کوچک سرمایه گذاری عمومی معامله شده مستقر در لندن را تاسیس کردند، Indigo ، که از این طریق اجازه سرمایه گذاری ها در شرکت های تجارت الکترونیک ایرانی و سایر کشور های خاورمیانه فراهم آورده می شد.

Eddie Kerman ، وکیل و یکی از دو مدیر موسس گفت: ما میخواستیم که اولین وسیله ذکر شده باشیم که به این منطقه توجه دارد. Nick Harwood  ، دیگر موسس این شرکت است. بر طبق گفته آنها Turquoise صاحب تعداد زیادی سهام در Indigo  است.

Indigo در حال حاضر اولین سرمایه گذاری های خودش را انجام داده است: اخیرا این شرکت ۳۷۵،۵۸۷ یورو درکمپانی سرمایه گذاری کرده است که مالک Sheypoor، یکی از پیشگامان تبلیغات اینترنتی آنلاین در ایران، است. در ماه گذشته، ۵٪ سهام یک برنامه ایرانی ماشین سواری ،Carvanro ، را به دست آورد.

Indigo اینکار را برای سرمایه گذاران خارج از ایران، البته نه آمریکایی ها، جهت سرمایه گذاری در استارت آپ های ایرانی و شرکت های ایرانی برای دسترسی به سرمایه های خارجی، آسان کرد. تشکیل Indigo پس از موفقیت صندوق VC وابسته به Turquoise ، به نام Sarava Pars به وجود آمد که در ایتارت آپ هایی از جمله دیجی کالا بعنوان یک سایت تجارت الکترونیک بزرگ ایرانی سرمایه گذاری کرد.

Indigo، که در بورس اوراق بهادار NEX ذکر شده است، هر سهام را به ارزش پنج سنت می فروشد. هر کس می تواند از طریق کارگزار سهامی خریداری کند. با سرمایه گذاری معادل ۱٫۵ میلیون دلار، هیچ هزینه مدیریتی یا عملکردی را نمی پردازد. بر طبق گفته آنها، پس از دوازده ماه اول، می توانند پرداخت هزینه ها را شروع کنند.

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دو سال پیش، پس از توافق هسته ای بین المللی، ایران معرف یک بازار داغ بود و بسیاری از مردم پیش بینی خیزش طلایی را داشتند. پس از آن داستان های واقع گرایانه تری به دست آمد: پس از همه اینها، این هنوز یک بازار آسان نیست.

حقیقت تکان دهنده است. بازار مملو از ریسک ژئوپلیتیکی است – اما کشور ۸۰ میلیون نفر، اقتصاد قدرتمند است، با سطح بالایی از آموزش، نفت و دیگر منابع طبیعی.

اگرچه دولت ترامپ لفاظی های خود علیه ایران افزایش داده و ایالات متحده بیشترین تحریم ها را تحمیل می کند، شرکت های دیگر کشورها از جمله LG Electronics مستقر در کره جنوبی و رنو Renault، سرمایه گذاری های بزرگی در کشور انجام داده اند.

فضای استارت آپ فناوری در تقریبا هر بازار رشد یافته ای داغ است. در ایران، با توجه به این آمار که توسط Indigo ارائه شده است:

 • بیش از ۶۵٪ از جمعیت ۸۰ میلیون نفری ایران زیر ۳۵ سال است
 • کشور دارای نرخ نفوذ تلفن همراه ۱۰۵٪، میزان نفوذ اینترنت ۵۲٪، ۲۴۰ میلیون کارتهای اعتباری و ۴۰ میلیون کاربر تلفن هوشمند
 • ارزش شرکت های اینترنتی ایران تنها به میزان ۰٫۰۴ درصد از تولید ناخالص ملی کشور را تشکیل می دهد

 

Harwood گفت: “این موضوع وابسته به کیفیت فرصت هاست.” “ما یک وسیله ای میخواستیم که با آن می توانستیم د مراحل اولیه وارد شویم.

در بسیاری از این کشورها، بسیاری از مدل هایی که در غرب کار می کنند و بطور موفقیت آمیز به اجرا در آمده اند، هنوز میتوانند در این گوشه دنیا به انجام برسند. ”

خاورمیانه گسترده تر شروع مشاهده بیشتر و خروج های بزرگتر است. آمازون، برای مثال، کسب ۶۵۰ میلیون دلار از خرده فروشی در دبی را در سایت Souq.com اعلام کرد. این مقدار کمتر از ۱ میلیارد دلار که توسط شرکت گزارش شده است، اما همچنان یک خروج قابل ملاحظه است. بازارهای Emaar هم Souq را به مایده گذاشته بودند.

اینکه آیا شرکت ها و یا افراد VC در استارت آپ های حاضر در بازار های رشد یافته سرمایه گذاری می کنند یا نه، در مراحل اولیه برای سرمایه گذاران خارجی سخت خواهد بود. چرا که این کشورها چارچوب کاری منسجم و قانونی برای این دست معاملات ندارند ( این موضوع را براساس گفته های تعداد زیادی از گزارشگران در خاورمیانه مطرح می کنم. به طور مثال، در برخی از بازار ها، سرمایه گذاران خارجی تنها به تعداد سهامشان در آن کمپانی محدود هستند).

Kerman گفت: “انجام این کار از طریق یک وسیله ذکر شده بسیار ساده تر می شود.”

این که آیا صندوق سرمایه گذاری خوب است یا نه، و برای کدام سرمایه گذاران، یک سوال دیگر است. جریان معامله کلید موفقیت در صندوق سرمایه گذاری مشارکتی است: تنها صندوق هایی که پول پولسازند آنهایی هستند که توسط افرادی با برتری در شهرت و ارتباطاطشان اداره می شود، که نهایتا به بهترین معاملات دسترسی پیدا میکنند. در واقع، آنها معمولا از دوستان و خانواده شان برای مشارکت در صندوق هایشان دعوت می کنند. Indigo، یکی از یکی از انواع انگشت شمار آن است که عموما بر روی صندوق های لیست شده که فرصت های برابر برای تمامی سرمایه گذاران فراهم می آورد متمرکز می شود.

آنها به دلیل فقدان تنوع خطرناک هستند، اما صندوق های متمرکز سرمایه گذاران با میزان کافی پول را قادر به حرکت سریع به بازارهای داغ جدید میکند. جایی که آنها شانس خودنمایی بیشتر دارند. Indigo، این فرصت را فراهم آورده است.

البته، Indigo نمی تواند سهامداران ایالات متحده را بعنوان سهام دار بپذیرد.

اما سرمایه گذاران اروپایی به بازار رسیده اند و باعث رشد در گروه سرمایه گذاری Turquoise شده اند. Tarquoise 100 کارمند در ایران و یک مشاور محلی تجارت که در M&A امور مالی شرکت فعالیت می کند، دارد. شرکت خدمات مالی و مدیر دارایی نیز یک صندوق متمرکز بر سهام ایرانیان را مدیریت میکنند. سهام کلاس A این صندوق در ۱۰ سال گذشته پس از مه ۲۰۰۶ به ۶۸٪ رسیده است. Tarquoise همچنین دارای صندوق سهام خصوصی مشترک با Reyl Finance در دبی دارد.

هاروود برای مدتی طولانی یک مدیر اجرایی بود.

در سال ۲۰۱۱، شرکت Turquoise Group بر روی شرکت مدیریتی محلی که در Savara Pars  سرمایه گذاری شده بود، اقدامات کنترلی اعمال کردند. زمانی که Turquoise  به یک صندوق تبدیل شد، ارزشی بالغ بر ۱۱ میلیون دلار داشت. در گردش سال گذشته صندوق، Sarava Pars 200 میلیون دلار دیگر رشد کرد که ارزش مالی آن را به ۴۷۰ میلیون دلار رساند.

اما این داشت به شدت برای سرمایه گذاری در استارت آپ های کوچک که Kerman و Harwood  اعتقاد به پتانسیل بالای ارتقای آنها داشتند رشد می کرد. Turquoise  یک سهام دار بزرگ در Indigo هست.

سرمایه گذاران به دنبال فرصت سرمایه گذاری بودند، چیزی در حدودد چند صد هزار یورو و پس از آن نقش عملیاتی خودشان را در کمپانی های سرمایه گذاری کننده ایفا کنند.

همانطور که وقتی که زمان سرمایه گذاری های جدید می شود، سهام جدید عرضه می شود.

Kerman  گفت: “Indigo حداقل سهام را در شرکت ها تصاحب می کند و در واقع بر روی کمپانی هایی متمرکز می شود که با مدیریت آنها آشنایی دارد و نسبت به سبک تجارت آنها مطمئن هست.

در مورد خطرات ژئوپلیتیک در ایران که ممکن است سرمایه گذاران را دور نگه دارد، اما آنها به اندازه ای نیستند که توسط آمریکایی ها فریب بخورند. و این به این علت است که سایر کشورها به میزان بالایی در حال جدایی از سلطه آمریکا هستند. و در نهایت – خوب، تعریف ریسک قرار گرفتن بر سر آن هست.

آتلانتیک اظهار داشت که در سال ۲۰۱۳، در جریان پیشبرد معامله هسته ای، افراد بیشتری با تحصیلات تکمیلی آمریکایی در کابینه رئیس جمهور حسن روحانی – چهار نفر – حتی بیشتر از کابینه اوباما حضور داشتند.

من تعداد اعداد به روز شده توسط ایرانیان را ندیده بودم، اما شانسها خوب است و نقطه اساسی هنوز باقی است، زیرا کابینه Trump اصلا فراق التحصیل دکتری ندارد.

نویسنده : الیزابت مک برایت

2 پاسخ
 1. جک
  جک گفته:

  سلام آقای طوفانی
  ممنون از یادداشت خوب تان
  نکات خوب و دقیقی را داشته.
  میشه لطف کنید و منبع اصلی را نیز در ارجاع بفرمایید
  (ترجیحا آدرس متن که قابلیت استفاده از مطلب را داده باشد..)

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *